Dieta Dukana – Zasady, poszczególne fazy, przepisy, informacje

Dieta Dukana jest to jedna z najpopularniejszych diet odchudzających opartych na białku (http://tylkodukan.pl/).

Jej twórcą jest były francuski lekarz Pierre.

Jest ona dość kontrowersyjna ze względu na wysoką podaż białka i duże ograniczenie tłuszczu i węglowodanów. Jednak nie da się ukryć, że przynosi ona bardzo dobre efekty i faktycznie przyczynia się do szybkiego spadku masy ciała.

dukan produktyDieta Dukana – zasady

Dieta składa się z 4 faz:

 • I faza uderzeniowa – jest to dieta czysto białkowa przynosząca bardzo szybkie rezultaty porównywalne do prowadzenia głodówek. Osoba w tej fazie diety może spożywać między innymi takie produkty jak jajka, ryby, owoce morza, produkty mleczne beztłuszczowe.
 • II faza stałej szybkości – oparta jest na naprzemiennej diecie białkowej, czyli stosowaniu diety białkowej na zmianę z dietą białkową z dodatkiem surowych i gotowanych warzyw. Produkty spożywcze można jeść w dowolnej ilości, składzie czy też porze dnia.
 • III faza utrwalenia osiągniętej wagi – polega na podtrzymaniu uzyskanej masy ciała i niedopuszczeniu do pojawienia się efektu jo-jo. Faza ta trwa 10 dni na każdy utracony kilogram masy ciała, więc np. dla osoby, która schudła 6 kg trwa 60 dni, czyli około 2 miesięcy. Do jadłospisu wprowadza się wyeliminowane wcześniej produkty np. chleb, ser.
 • faza IV definitywnej stabilizacji – polega na tym, aby już do końca życia w celu podtrzymania efektu diety w każdy czwartek przestrzegać ścisłej diety białkowej.

Dieta – jakie efekty ?

Dieta przynosi bardzo szybkie efekty, a osoby ją stosujące zauważają u siebie szybki spadek masy ciała tu: http://rankingdiet.pl/

Jej dużą zaletę stanowi fakt, że dzięki temu, że można w niej spożywać właściwie dowolną ilość żywności, to nie odczuwa się uczucia głodu. Autor w książce swojego autorstwa zapewnia, że 20 kg można zrzucić w ciągu niecałych 5 miesięcy przy rzetelnym stosowaniu diety.

Efekty po 10tyg
Na początku kuracji spadek masy ciała jest większy, co w dużej mierze jest wynikiem pewnego zaskoczenia organizmu.

Jednak wraz z upływem czasu organizm włącza różne reakcje obronne i proces chudnięcia zwalnia, jednak nadal postępuje.

Nie można zapominać o tym, że na wyniki diety mają wpływ takie zmienne jak np. słaba motywacja, skłonności do nadwagi, wcześniejsze stosowanie wielu diet, okres dojrzewania, menopauza. Naturalnie każda z nich stanowi pewną przeszkodę i utrudnienie, jednak zasadniczo najważniejsza jest motywacja. Osoba chcąca naprawdę schudnąć mimo różnych przeszkód może bez większych problemów osiągnąć ten cel, stosując dietę.

Jakie śa wady diety ?

Niestety jak każdy niekonwencjonalny program żywieniowy ma ona pewne wady i każda osoba chcącą rozpocząć tę dietę musi być ich świadoma.

Przede wszystkim dieta Dukana jest to dieta białkowa.

W związku z dużą podażą tego składnika obciążeniu ulegają między innymi nerki, dlatego osoby cierpiące na różne schorzenia nerek nie powinny się na nią decydować.

Spożywanie dużych ilości białka przy niskiej podaży węglowodanów i tłuszczy prowadzi do zakwaszenia organizmu, w wyniku czego dochodzi do wypłukiwania z organizmu wapnia, dlatego osoby narażone na osteoporozę czy inne schorzenia powiązane z niedoborem wapnia powinny skonsultować z lekarzem, czy dieta ta jest odpowiednia w ich przypadku.

Co mówią o diecie na youtubie ?


Dieta Dukana – przepisy

Jak wiadomo, najtrudniej jest zacząć, http://www.dukania.pl/i-faza-ataku.

Dlatego poniżej przedstawiamy dwa przepisy na przepyszne potrawy, które można spożywać w trakcie fazy I uderzeniowej.

Stanowią one najlepszy dowód na to, że ten sposób odżywiania, mimo że jest dietą wymagającą pewnego poświęcenia i rezygnacji na dłuższy czas z wielu produktów spożywczych, to może być zarazem dietą bardzo smaczną.

Potrawka cielęca:

 1. Przygotuj pól kilo delikatnej i chudej cielęciny.
 2. Następnie pokrój na małe kawałki i ugotuj.
 3. W osobnym garnku rozmieszaj trzy surowe żółtka z mlekiem 0%. Dopraw tymiankiem, sola i pieprzem i zagotuj.
 4. Tak przygotowanym sosem polej mięso.

Jajka faszerowane krewetkami:

Dieta przepisy jajka faszerowane

 1. Ugotuj jajka na twardo w lekko osolonej wodzie.
 2. Następnie je ostudź i obierz. O
 3. brane jajka przekrój na połowę i z każdego wyjmij żółtko.
 4. Rozgnieść je wraz z posiekanymi krewetkami.
 5. Następnie dodaj trochę majonezu i tak przygotowaną pasta napełnij ponownie jajka.

10 porad dla osoby chcącej stosować dietę:

 1. Zapoznaj się dokładnie ze wszystkimi zasadami diety.
 2. Upewnij się, że w Twoim przypadku nie występują żadne przeciwwskazania do jej stosowania np. niewydolność nerek.
 3. Pamiętaj o zasadzie „wszystko albo nic”. Nie istnieją w tej diecie połowiczne rozwiązania.
 4. Pij dużo wody. Woda pomaga w oczyszczaniu się organizmu z toksyn oraz produktów przemiany materii, a także naturalnie wywołuje uczucie sytości.
 5. Nie omijaj posiłku. W tej diecie ważne jest to, aby jeść. Ograniczanie posiłków i ich wielkości jest to robieniem sobie samemu tzw. wilczej przysługi.
 6. Miej zawsze w domu produkty potrzebne w diecie, a zarazem pozbądź się tych, których nie możesz spożywać.
 7. Przygotuj sobie listę produktów, które możesz jeść. Na początku diety będzie ona bardzo pomocna i pozwoli na uniknięcie wpadek.
 8. Mimo ograniczeń, jakie narzuca dieta, unikaj monotonii. Nic nie działa bardziej demotywująco niż jedzenie codziennie tego samego.
 9. Kiedy osiągniesz wymarzoną masę ciała, nie zapominaj o kolejnych fazach. Jeżeli porzucisz dietę w momencie uzyskania pożądanej wagi, niechybni
 10. Wiedz, że każda dieta idzie w parze z aktywnością fizyczną, więc nie zapominaj o codziennej dawce ruchu.

Przydatne artykuły: